8. týden

30. prosince 2013 v 16:15 | Sabí |  Můj deník
Od 8. týdne těhotenství se vyvíjející dítě již nazývá plodem. V tomto týdnu měří plod zhruba 1,6 cm a je tedy velký např. jako fazole. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní něco přes 1 gram.


8. týden těhotenství: pohyby svalů

Na rukou i na nohou jsou v tomto týdnu již jasně patrné prsty, i když mezi prsty je ještě blána. Víčkatéměř zcela zakrývají oči. Pokračuje vývoj uší jak z vnějšku, tak uvnitř hlavičky. Viditelná je špička nosu.Dobře patrné jsou spodní a horní čelist.
Tělo plodu se napřimuje. Ocásek je již téměř neznatelný. Začínají se vyvíjetkosti a zvětšuje se množství svalové hmoty. Svaly již mají schopnost stažení a plod se v děloze neustále pohybuje.
I když je pohlaví plodu určeno již v okamžiku splynutí spermie a vajíčka, nejsou pohlavní orgány plodu v 8. týdnu ještě vyvinuté natolik, aby bylo možné určit pohlaví plodu při ultrazvukovém vyšetření.

8. týden těhotenství: budoucí maminky

V 8. týdnu těhotenství již maminky obvykle pociťují některé potíže, které s sebou těhotenství přináší, jako je např. bolest prsou, nevolnost, zvracení, častější močení či změny nálad. Nejčastěji je v tomto období pociťovánabolest prsou doprovázená zvětšením jejich objemu. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení.
Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.

První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rasty Rasty | E-mail | Web | 30. prosince 2013 v 17:48 | Reagovat

Ahoj, jak si mi psala na blog, že ses vrátila, tak ti jen chci říct, že to ti psala tehdy Leome, která mezitím skončila s blogováním.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama