Evanescence info

23. července 2012 v 20:32 | Sabí
Aktuální složení skupiny je: Amy Lee, Terry Balsamo a Tim McCord. Bývalí členové: John LeCompt a Rocky Gray, kteří dnes působí ve svém hudebním projektu Machina, William Boyd, který se rozhodl věnovat více času své rodině, Ben Moody, který se dal se na sólovou dráhu a Dave Hodges, který se v současnosti věnuje křesťanské hudbě.


13.12.1981 se v malém městečku Little Rock v Arkansasu narodila Amy Lee, spoluzakladatelka a dnešní frontmanka a skladatelka songů této party, která jezdí turné po celém světě a láme rekordy v prodejnosti svých desek. Amy se o hudbu zajímala už od velmi raného věku. Odmala hrála na klavír a zkoušela i kytaru, navíc také navštěvovala po řadu let církevní sbor a vedla pěvecký kroužek. I přesto netoužila po kariéře a spíše plánovala vysokou školu.

"Nikdy jsem vlastně nepracovala, jen jsem učila děti zpívat a hrát na klavír a prodávala malby. Někdy bych ráda namalovala obal našeho CD", svěřila se před třemi lety v jednom interview. Jak se jí to povedlo, můžeme dnes posoudit u
kresby návrhu
na obal desky The Open Door.
Vznik EVANESCENCE doprovází jedna mediálně provařená historka. Ve třinácti letech byla Amy na letním táboře a hrála tam na klavír "I'd Do Anything For Love", song od Meat Loaf.
Kolem šel Ben Moody, člověk, který s ní chodil na školu (Pulaski University) a kterého s ní tato náhoda svedla dohromady na mnoho let. "Zaujalo mě to, tak jsem šel za ní a ona mi tu písničku i zazpívala. Úplně mě to dostalo a přemluvil jsem ji, abychom spolu založili kapelu." Tak se i stalo. Spolu s Davidem Hodgesem zakládají v roce 1998 základní sestavu EVANESCENCE. Úzký vztah mezi skladatelskými partnery Amy a Benem přerostl později ve vztah partnerský.

První dvě písně, které napsali, byly "Catherine" a "Understanding". "Druhou z nich začala z nám neznámého důvodu hrát jedna místní rádiová stanice. Najednou nás všichni znali, ale nikdo nevěděl, kde nás najít. Peníze na honoráře pro muzikanty, kteří by s ními hráli naživo, jsme totiž neměli."
Do konce devadesátých let stačili studiově vyprodukovat dvě EP, jedno eponymnía druhé nazvané "Sound Asleep". V roce 2000 pak vydali vlastním nákladem dlouhohrající desku "Origin" v počtu 50 kopií. A tehdy už to začínalo nabírat obrátky. V lednu 2001 totiž podepsali smlouvu s vydavatelstvím Wind-Up Records. 4. března 2003 vychází přelomový debut "Fallen", jenž vznikal v Los Angeles za odborného dohledu producenta Davea Fortmana. Cestu mu proklestil první singl, kde pěvecky hostuje Paul McCoy (12 STONES) - "Bring Me to Life", doprovázející akční scénu ve filmu Daredevil. Singl se svou chytlavostí nesmazatelně zapsal do obecného povědomí a vlastně již tehdy katapultoval skupinu na vrchol. O osm dní později se album "Fallen" ocitlo na velmi pěkném 7. místě v žebříčku prodejnosti a 18. května 2003 bylo prohlášeno za platinové. A je jím vlastně dodnes...
22. října během evropského turné - právě v době, kdy se fanoušci zamilovávají do tklivé balady My Immortal - skupinu opouští Ben Moody. V médiích se šušká, že s Amy svedl boj o post šéfa kapely, jenž ale prohrál. Neplánovaný odchod Bena, který se tehdy bez slova vysvětlení odebral na letiště do Německa, kapelu samozřejmě vyhodil z konceptu. Naštěstí se Amy povedlo angažovat Terryho Balsama, ex-kytaristu z kapely COLD. Dnes si spolupráci s Terrym nemůže vynachválit. "Povzbudil mě a pomohl mi se rozvinout, když jsem byla nejistá, a to jsem byla, protože s Benem jsme se často neshodli..."
"To, že se něco mezi lidmi chytlo, neznamená, že to prodáváte, a to, že prodáváte desky, nemusí automaticky znamenat, že prodáváte i sami sebe," říká Moody. "A tohle byl celý den s Amy. Prodávání se tady, prodávání se tam, a já říkám, dej mi už kurva pokoj. To, že dodržujete pravidla, neznamená, že něco děláte špatně. Znamená to, že jste profesionál a víte, co děláte. Kolem hudebního průmyslu je spousta záležitostí, které nemají s hudbou nic společného. Jde tam o hraní her, ve kterém musíte pokračovat, pokud chcete zůstat slavní. A Amy nechtěla hrát tyhle hry."
Ben Moody vždycky dával přednost zajetým kolejím, zatímco Amy je experimentátor. A tak se pocit, že jsou jeden pro druhého stvořeni a že mají totožnou hudební vizi, začal pomalu vytrácet a jejich cesty se rozešly.
EVANESCENCE úspěšně vydávají další singl z desky "Fallen" - jmenuje se "Everybody's Fool" a videoklip se vysmívá showbyznysu a lidským maskám. Úspěch zažívá také skladba"Going Under", která se zviditelňuje ve světě počítačových her.
Amy se svými parťáky v té době absolvuje celosvětové turné a v několika málo volných chvílích spolu dávají dohromady první podklady pro nové album. "Miluju Fallen, ale připadá mi takové nezralé. Nová deska bude o něčem úplně jiném. Chci, aby byla tvrdší, komplikovanější a temnější. Opravdu bychom neradi vydali podruhé stejné album. Koneckonců, už to nikdy nebude totéž, protože songy na Fallen vznikaly devět let."
Protože si EVANESCENCE s druhým studiovým albem dali na čas, utišili v listopadu 2004 fanoušky alespoň vydáním živáku s DVD "Anywhere But Home" s jedinou novou písničkou Missing. Album opět uzavírá Whisper a sbor Orffovy kantáty nahrazuje pět tisíců hrdel návštěvníků, kteří se sešli na natáčeném koncertu v Paříži. Během tříleté mezery mezi dvěma deskami stačila Amy navázat i ukončit vztah se Shaunem Morganem, frontmanem africké skupiny SEETHER, s níž také natočila song "Broken" na soundtrack k filmu Punisher. Amy nezastírá, že první singl z nového alba, "Call Me When You're Sober", je právě o něm. Shaun totiž nedávno nastoupil na protialkoholní léčbu. A jistě to nebude jediný song, v němž by o něm byla zmínka. "To období potom bylo strašné. Ale možná proto tehdy vznikaly ty nejlepší songy," popisuje Amy chvíle, kdy Terry Balsamobojoval s mozkovou mrtvicí. I na místě basáka došlo ke změně a Willa Boydanahradil přeškolený kytarista Tim McCord, který přišel ze skupiny REVOLUTION SMILE. V listopadu 2006 vychází singl "Lithium" a EVANESCENCE se znovu objevují na evropských pódiích.
Vypadá to, že je vše v pohodě. Vychází další singl, "Sweet Sacrifice" a chystané zastávky evropského turné znepokojí fanoušky asi jako menší tsunami.
V té době požádal Amy Lee její přítel, newyorský terapeut Josh Hartzler, o ruku. Svatba se konala 6. května v Little Rocku. Bohužel špatné zprávy střídají ty dobré a John LeCompt oznamuje, že byl z kapely z neobjasněného důvodu vyhozen. Rocky Gray z EVANESCENCE odchází a oba muzikanti se věnují svému rockovému projektu MACHINA. Amy Lee však potvrzuje, že se kapela nerozpadá a v den své svatby píše na oficiální stránky, že žádný koncert z turné nebude zrušen. V plánu je navíc natáčení nového singlu, ploužáku "Good Enough". Existence EVANESCENCE opět balancuje na ostří žiletky. Amy však během toho jediného dne, dne své svatby, zavolá dvěma sympaťákům (Troy McLawhorn aWill Hunt) z DARK NEW DAY, kteří zachrání sestavu Evanescence v rámci live turné, takže téměř žádný koncert nakonec nebyl zrušen. Dnes má kapela tři oficiální členy: Amy, Terryho a Tima. Po skončení turné si zřejmě užívají oddechu, Amy se učí hrát na harfu a koketuje s myšlenkou použít tento nástroj v rámci další tvorby...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karol Karol | Web | 24. července 2012 v 16:44 | Reagovat

čáááu! :D jo, přidávám si tě do SB ;) a promiň, že to trvalo tak dlouho, než jsem to vyřídila, ale v Thajsku na Koh Samui není wifi :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama